KULTURA / Výstavy

Z Regionálního muzea v Českém Krumlově je dočasně prérie amerického západu 19. století

ČESKÝ KRUMLOV

Cílem výstavy „Indiáni – když historie ožívá“ je snaha o přiblížení každodenního života původních, indiánských obyvatel Severní Ameriky, a to od jejich příchodu na Velké pláně, až po dramatický konec jejich svobodného životního stylu.

Návštěvník má možnost seznámit se především s materiální kulturou indiánů z Velkých plání, a to např. mužskými a ženskými oděvy, jejich zdobením a zbraněmi. Jedním z mnoha lákadel pro návštěvníky je i rozměrné teepee postavené v prostorách před muzeem a jeho zmenšená, zařízená a zabydlená varianta přímo ve výstavních sálech.

Hlavní výstava muzejní sezony 2019 „Indiáni - když historie ožívá“ připomíná život původních, indiánských obyvatel Severní Ameriky od počátku osidlování amerického západu, až po dramatický konec jejich svobodného života. Ve výstavních prostorech se návštěvník ocitá na území indiánů Velkých plání a má možnost seznámit se s jejich materiální kulturou. K vidění jsou mužské a ženské kožené oděvy, které jsou zdobeny korálkovými výšivkami a ursoními ostny. Dále pak lovecké i válečné zbraně, kamenné obřadní dýmky, zařízené a zabydlené teepee, a mnoho dalších drobných či větších předmětů každodenní potřeby indiánů. Většina vystavených předmětů je dílem „Euro-indiánů“ sdružených ve spolku INDIAN CORRAL, kteří jsou fascinováni životem, historii a současností severoamerických indiánů. Výstavní kolekce je doplněna originálními předměty ze sbírek Náprstkova muzea v Praze, mimo jiné pouzdrem na nůž, které v roce 1856 osobně přivezl významný český vlastenec, národopisec a mecenáš, Vojtěch Náprstek. Poutavým exponátem je i preparovaná hlava legendárního savce severoamerických prérií, Bizona, zapůjčená pro výstavu díky laskavosti Bizoní farmy Smrhov. K dokreslení atmosféry přispějí kresby a knižní ilustrace Davida Jana Žáka (autor knihy Návrat Krále Šumavy). Výstavu doprovází tematicky zaměřené přednášky a workshopy. Muzeum nezapomíná ani na malé návštěvníky, kteří jistě ocení interaktivní indiánskou hernu, jejíž součástí je také tvořivá dílna a lovecká stezka.

INDIAN CORRAL sdružuje příznivce kultur amerických indiánů nejen v České republice, ale i po celém světě. Spolek vznikl v roce 1990, ale jeho počátky sahají již do osmdesátých let a patří do celosvětové organizace Westerners International se sídlem v Oklahomě, v USA. Hlavní činností spolku je pořádání táboření po vzoru severoamerických indiánských etnik, vzdělávacích aktivit (workshopy, výstavy, knihovna) a moderních tanečních a hudebních slavností powwow. Zájem uskupení zahrnuje jak studium dávné historie, tak současnou situaci původních etnik Severní Ameriky. Při svých teoretických i praktických činnostech se členové snaží postihnout materiální i duchovní stránky jejich indiánských vzorů. Jednotliví členové si uvědomují, že nejsou rodilými indiány, a že jsou jen pokornými obdivovateli jejich způsobu života, pohledu na svět, a trpělivými hledači polozapomenutých souvislostí. Regionální muzeum v Českém Krumlově srdečně zve návštěvníky ke zhlédnutí této výstavy a těší se na společné setkávání na Velkých pláních severní Ameriky a při tematických přednáškách a workshopech.

Výstavu můžete navštívit do 13. října 2019 v přízemí Regionálního muzea v Českém Krumlově.

Popis: Plakát k výstavě.
Plakát k výstavě.
Autor / zdroj: muzeumck.cz

Doporučujeme

Zajímáte se o kosmetiku? Máte rádi kontakt s lidmi? Chcete si splnit své sny a přání?

Staňte se Avon Lady/Avon Gentlemanem! Staňte se Sales Leaderem! Nebo jen registrovaným zákazníkem. Registrace a vstupní materiály zdarma, žádné členské poplatky. AVON bude Váš koníček, přivýdělek a bude vás to bavit.
www.avon-registrace.eu

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Vojenské lesy vrátily na mapu Šumavy další historickou splavovací nádrž

Před sto lety sloužil jako zásobník vody pro plavení dříví na řece Blanici, nyní bude obnovený rybník na Pucheřském potoce na Šumavě především zadržo

Post

Expedice Tomáše Petrečka se na K2 dostala do výšky 8100 m.n.m. bez použití kyslíku

Výprava ve složení Tomáš Petreček, Marek Novotný a Pavol Lupták vyrazila v půlce července do pákistánské části Himalájí. Trojice měla v plánu usilovat

Post

Na vítěze umělecké soutěže k 30. výročí pádu železné opony čeká 20 tisíc eur

Jihočeský kraj a spolková země Horní Rakousko vyhlašují otevřenou uměleckou soutěž k 30. výročí pádu železné opony. Společný projekt je dotován celko

PARTNEŘI

www.avon-registrace.eu www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA