EKONOMIKA / Osobní finance

Lidé na Hluboké budou platit za odpad dál symbolickou stokorunu
HLUBOKÁ NAD VLTAVOU
Když zhruba před pěti lety snížila radnice v Hluboké nad Vltavou roční poplatek za svoz a likvidaci komunálního odpadu na symbolickou stokorunu, jen málokdo věřil, že se tak nízká cena podaří dlouhodobě udržet.
„Tehdy radnice povolila soukromé firmě vybudování moderního casina a vedení města se rozhodlo zisky a poplatky z provozu hracích automatů dát lidem. Díky casinu tak ročně získáme zhruba tři miliony korun, které jdou na uhrazení nákladů spojených s odpadovým hospodářstvím. Loni jsme ušetřili i na systému integrované dopravy. Zhruba 600 tisíc korun jsme nasměrovali do likvidace odpadů a peníze jsme tak opět vrátili lidem. V době, kdy každý platí spoustu různých poplatků a daní, je na městě, aby svým obyvatelům pomohlo,“ říká starosta Hluboké nad Vltavou Tomáš Jirsa. Symbolická stokoruna za odpad tak zůstala a městu se podařilo také vytěsnit hrací automaty z různých hospodských heren, kde chybějící kontrolu provázely i problémy s gamblerstvím.
Odpady na Hluboké se zabývá podnik místního hospodářství, který vlastní město. Radnice tak má spoustu možností jak jej přímo ovlivňovat. „Můžeme vytvářet vlastní politiku v hospodaření s odpady. Máme možnost čerpat různé dotace, které potřebujeme, abychom s odpady mohli nakládat. A hlavně máme i volnou ruku s tvorbou cen, což se nejvíce dotýká našich občanů,“ vysvětluje hlubocký radní Aleš Raus.
Hluboká má přitom podle Rause i určitá specifika a těmi jsou turisté. „Město musí být čisté, a tak během letní sezony posilujeme svozové služby, které nasazujeme i o víkendech. Neustále se vyvážejí odpadkové koše a uklízejí odpadky v ulicích,“ dodává.
Strategie rozvoje odpadového hospodářství přitom vyžaduje neustálé investice. „Jenom do vybudování sběrného dvora jsme v tomto rozpočtovém období investovali osm milionů korun. Dvůr už slouží obyvatelům města s prodlouženou otevírací dobou včetně sobot. Rozšířili jsme i třídění odpadu, kdy kromě plastů třídíme i textil, nápojové plechovky, elektroodpad a bioodpad. Dokončujeme ale i náročnou rekultivaci bývalé skládky Zíkův lom, kterou jsme zdědili jako největší ekologickou zátěž,“ popisuje radní Aleš Raus.