CESTOVÁNÍ / Zoologické zahrady

Popis:
8.3.2018

Rys Petr z táborské zoo se dočkal partnerky, Aisha přicestovala z německého Chemnitzu

TÁBOR

Rysí tulák Petr, kterého před časem osud zavál do táborské zoologické zahrady, se dočkal partnerky. Během chladných únorových dní přicestovala do Tábora ze zoologické zahrady v Chemnitzu samice rysa karpatského jménem Aisha. S rysem Petrem nyní v rozsáhlém lesním výběhu vytvoří pár. Po klokanech, ptácích emu či velbloudech jde o další případ úspěšného dopárování zvířat chovaných v ZOO Tábor.

Výběr vhodné partnerky nebyl ani zdaleka jednoduchý, výrazně do něj promluvili i genetici. „Rysí slečna nám byla doporučena koordinátorem evropského chovu rysů na základě genetické kompatibility jedinců. Přitom ještě loni nebylo jasné, k jakému poddruhu patří náš samec. To jsme se dozvěděli až v rámci studie Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, do které jsme se zapojili. Z analýzy DNA vyšel potěšující výsledek. Prokázala, že samec patří k čisté karpatské linii rysů ostrovidů, která žije vzácně v několika desítkách exemplářů i na našem území,“ přibližuje úskalí výběru rysí partnerky hlavní zoolog ZOO Tábor Ondřej Kott.

Rysí samec Petr se dostal do táborské zoologické zahrady už 15. listopadu 2012. Cesta tohoto krasavce do největší jihočeské zoo však byla velmi křivolaká. Jako osamělý tulák se skrýval v opuštěném objektu ve středočeských Strančicích, kde byl v únoru roku 2012 odchycen a po devítiměsíčním pobytu v Záchranné stanici pro zvířata ve Vlašimi jej obyvatelé Strančic věnovali do ZOO Tábor. Zde patří mezi miláčky návštěvníky. Jméno Petr rysovi přiřkli obyvatelé Strančic proto, že právě v den, kdy je v kalendáři uvedeno toto mužské jméno, rysa našli.

Vzpomínám si na to, jako by to bylo včera. Byli jsme tímto vzácným nálezem překvapeni. Rys neměl čip, proto bylo těžké najít potenciálního majitele. Kontaktovali jsme mnoho míst včetně Karlovy univerzity a hledali řešení, kam jej umístit. Zda do nějaké zoo, či jej třeba vypustit na Šumavě do volné přírody. Po pobytu v Záchranné stanici pro zvířata ve Vlašimi jsme se rozhodli jej darovat do táborské zoo,“ popisuje záchranu rysa starosta dvoutisícové středočeské obce nedaleko Říčan Jiří Šindelář v knize Evžena Korce „Jak jsem zachránil ZOO v Táboře“.

Jak se plachá šelma dostala do obce, která leží necelý kilometr od rušné dálnice D1, nikdo netušil. Možné jsou dvě varianty - mohl se tam zatoulat z příhraničních hor, kde rysi většinou žijí, nebo utekl ze soukromého chovu. V novém domově na jihu Čech se rysímu krasavci se jménem Petr velmi daří a patří mezi miláčky návštěvníků. „Náš rys má za sebou velký životní příběh a jsme rádi, že u nás nalezl svůj nový domov. Nyní díky nové partnerce zde u nás může založit i vlastní rodinu,“ těší se na nový přírůstek ředitel ZOO Tábor Evžen Korec.

Rys ostrovid je původní velkou šelmou české přírody, ale už od středověku intenzivně pronásledovanou člověkem. Poslední prokazatelně doložený rys na českém území byl zastřelen na Táborsku v roce 1835. Až ve druhé polovině 20. století se začali rysi vracet migrací ze Slovenska a v 70. a 80. letech minulého století proběhly i cílené reintrodukční programy ochranářů. V současné době žije v České republice maximálně kolem sta jedinců. Bohužel jsou pod neustálou hrozbou pytláctví.

Vypouštění rysů odchovaných v zoologických zahradách do volné přírody je obecně velmi komplikované a raritní. Šelmy zvyklé na člověka a bez možnosti přirozeného lovu v přírodě většinou dlouho nepřežijí. Přesto je chov poddruhu karpatského rysa v rámci evropského programu zoologických zahrad prioritní a to zejména z důvodu vytvoření záložního genofondu této největší kočkovité šelmy u nás,“ podotýká zoolog Kott.

Rozlohou největší zoologická zahrada jižních Čech ZOO Tábor je zároveň jednou z nejmladších zoologických zahrad v Česku. Vznikla v květnu 2015 poté, co ji od insolvenčního správce koupil pražský developer a biolog Evžen Korec. Tím ji zachránil před likvidací a rozprodáním zvířat. Pro veřejnost byla ZOO Tábor otevřena o měsíc později. Jen v minulém roce ji navštívilo 77 tisíc lidí. Otevřena je do konce března pouze o víkendech a o některých svátcích od 9:00 do 16:00. O Velikonocích bude otevřena denně. Hlavním posláním zahrady je chov a ochrana ohrožených druhů zvířat. Aktuálně v ZOO Tábor žije přes 300 zvířat takřka 80 živočišných druhů. Generálním partnerem je lídr developerské výstavby v ČR EKOSPOL.

Plánované akce v ZOO Tábor v roce 2018

24.–25.3.2018 - Za básničku do zoo zdarma (Akce pro děti)

30.3.–2.4.2018 - Velikonoce v ZOO (Bohatý program pro děti)

21.4.2018 - Den Země (Program nejen pro děti)

1.5.2018 - První Máj (Sleva pro zamilované páry)

12. –13. 5.2018 - Mezinárodní den rodiny (Ideálně strávený čas s rodinou je v ZOO Tábor)

19. 5.2018 - Světový den biologické rozmanitosti (Oslavte s námi den biologické rozmanitosti a vezměte rodinu do ZOO Tábor. Pro děti boudou připraveny naučné hry)

26.5.2018 - Noční prohlídka (Poznejte život v ZOO Tábor za tmy)

2.6.2018 - Den dětí (Zábavný program pro celou rodinu)

9.6.2018 - Světový den životního prostředí (Zajímavý program pro celou rodinu)

23.6.2018 - Noční prohlídka (Zažijte ZOO Tábor za tmy)

30.6. – 1. 7.2018 - Za vysvědčení do ZOO (Vyznamenání na vysvědčení? Navštivte ZOO zdarma)

6.7.2018 - Zahradní slavnost (Oslavte s námi začátek léta)

14.7.2018 - Noční prohlídka (Zažijte ZOO Tábor za tmy)

21.7.2018 - Noční prohlídka (Zažijte ZOO Tábor za tmy)

 

4.8.2018 - Noční prohlídka (Zažijte ZOO Tábor za tmy)

11.8.2018 - Světový den lvů (V naší ZOO se dostanete ke lvům opravdu blízko)

18.8.2018 - Den bez palmového oleje (Seznamte se s riziky používání palmového oleje)

25.8.2018 - Noční prohlídka (Zažijte ZOO Tábor za tmy)

8.–9.9.2018 - Malý ošetřovatel v ZOO – soutěž (Hrajte o zajímavé ceny)

14.–16.9.2018 - Táborské slavnosti – Po stopách zvířat středověku (Připraveno je i komentované krmení)

22.9.2018 - Den adoptivních rodičů (Setkání sponzorů ZOO Tábor)

30.9.2018 - Mezinárodní den seniorů (Sleva 20 % pro osoby nad 70 let)

6.10.2018 - Mezinárodní den zvířat (Speciální program pro celou rodinu)

20.10.2018 - Den stromů (Navštivte ZOO Tábor během barevného podzimu)

3.11.2018 - Halloween + noční prohlídka ZOO (Nejděsivější noc v roce si můžete užít v ZOO Tábor. Během dne halloweenská komentovaná krmení a dlabání dýní pro prvních 25 lidí. Po setmění čeká návštěvníky noční prohlídka ZOO.)

17.11. 2018 - Mezinárodní den studentstva (Přijďte oslavit Mezinárodní den studenstva s našimi zvířátky)

1.12. 2018 - Mikulášská nadílka (Sladká nadílka pro děti)

24.–31.12.2018 - Vánoce (ZOO otevřena i během svátků)

 

Autor / zdroj: Filip Sušanka

Doporučujeme

Zajímáte se o kosmetiku? Máte rádi kontakt s lidmi? Chcete si splnit své sny a přání?

Staňte se Avon Lady/Avon Gentlemanem! Staňte se Sales Leaderem! Nebo jen registrovaným zákazníkem. Registrace a vstupní materiály zdarma, žádné členské poplatky. AVON bude Váš koníček, přivýdělek a bude vás to bavit.
www.avon-registrace.eu

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Téměř miliónová škoda po požáru domu v obci Chlum

Druhého ledna přesně v půl páté ráno přijalo Operační a informační středisko HZS Jihočeského kraje informaci o požáru v Křemži, části obce Chlum.

Post

Hasiči mají za sebou rušnou Silvestrovskou noc

Celkem 176 požárů zaměstnalo hasiče v České republice během silvestrovských oslav. To je o 27 víc než v loňském roce a o 63 víc než v roce předloňském

Post

Rekonstrukce slavného návratu T. G. Masaryka z exilu vlakem

České dráhy ve spolupráci s Českosloslovenskou obcí legionářskou a Národním technickým muzeem připravily jedinečnou rekonstrukci příjezdu prvního česk

PARTNEŘI

www.avon-registrace.eu www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA