KAM NA VÝLET / Rozhledny a lanovky

Rozhledna Hradišťský vrch zaujme svou nezvyklou architekturou
 
Autor / zdroj foto: Rozhledna Hradišťský vrch

Rozhledna Hradišťský vrch / Kaplice

Osmadvacetimetrová dřevěná rozhledna s kovovým točitým schodištěm stojí od roku 2019 na vrcholu Hradišťského vrchu. Z rozhledny jsou za jasného počasí dobře viditelné Alpy, směrem k Lipensku Plechý, Vítkův kámen, Kleť a směrem do vnitrozemí Budějovická kotlina, Novohradské hory a Soběnovská vrchovina.

Rozhledna Hradišťský vrch stojí na místě dávného keltského opevnění, kde se nalézají zbytky pravěkého hradiště elipsovitého tvaru o rozměrech cca 200 x 100 m, které je možné datovat do mladší doby kamenné. Později, v 9. až 10. století, mohlo sloužit jako předsunutá hlídka kmene Doudlebů.

Architekt Pavel Jura vycházel nejen z krajiny regionu, ale i keltské symboliky (řada keltských symbolů vznikla rotací) a místní historie. Její půdorys je volně motivován dobou Rožmberků - ve znaku měli pětilistou růži, která geometricky představuje pentagram a stála se základem rozhledny.

Dřevěná nosná konstrukce je doplněná ocelovými vazníky, oplášťování je z modřínového dřeva. Dřevěné schodiště i ocelový ochoz fakticky visí ve vzduchu, zavěšeny na ocelových táhlech.

Nově vybudovaná přístupová cesta na vrchol začíná v obci Hradiště, ležící východně od Kaplice ve směru na Benešov nad Černou. Po projetí celé vesnice se na konci zatočí doleva a po žluté značce se přijede k penzionu Hájenka. Těsně za jeho posledním stavením začíná široká, nová a téměř kilometrová vozová cesta, po níž se na vrchol dopravoval materiál. Nejprve se po 300 metrech musíme dostat na mělké sedlo mezi hlavním vrcholem a východně položeným skaliskem. Cesta je do dvou třetin příkrá, zbytek k altánku je naštěstí mírný. Pak se ale prudce zatočí doleva a před sebou spatříme nejhorší část celé cesty, která stoupá šikmo svahem nejprve 200 metrů do strmého a následných dvě stě metrů do extrastrmého kopce. Cesta je navíc místy pokryta velkým štěrkem, malými balvany a také dírami po větších kusech, takže je pro běžného cyklistu nesjízdná! Po zdolání této přírodní nástrahy se zatočí prudce doprava a na vrchol už zbývá poslední stovka prudkého stoupání.


Připraveno ve spolupráci se serverem www.rozhlednovymrajem.cz.

Autor / zdroj: -red-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.