KAM NA VÝLET / Rozhledny a lanovky

Kleť je nejstarší kamennou rozhlednou v Čechách. Nachází se tady také nejvýše položená hvězdárna v Čechách
 
Autor / zdroj foto: Rozhledna Kleť

Rozhledna Kleť / Český Krumlov

Kleť je místem jedinečného kruhového rozhledu. Rozhledna byla vybudována v letech 1822 až 1825 a jedná se o nejstarší kamennou rozhlednu v Čechách. K vidění je jižní a centrální Šumava, Novohradské hory, jihočeská pánev, jaderná elektrárna Temelín, Hluboká a za dobré viditelnosti i rakouské Alpy.

Zážitkem je také návštěva nejvýše položené hvězdárny v Čechách, která se zde nachází. V průběhu prohlídky se seznámíte s výzkumným programem hvězdárny včetně jeho výsledků, prohlédnete si stálou výstavu zde pořízených astronomických fotografií, za jasného počasí shlédnete v projekci sluneční skvrny a uvidíte největší čočkový dalekohled v České republice.

Na Kleť vede množství asfaltových cest z nichž pouze jedna, z Českého Krumlova, byla v celé délce značená a sjízdná i na silničním kole. Začíná na kájovském zhlaví krumlovského nádraží. Po překonání železničního přejezdu vede cesta kolem dlouhé plechové hradby kasáren a pak prudce stoupá do lesa. V lese se pak střídají úseky hrubého i hladkého asfaltu a také stoupání se několikrát narovnává. Dvakrát se jede dokonce i z kopce. Poslední čtvrtina cesty kolem vodárny je příkrá, po ní následuje opět krátká rovinka kolem televizního vysílače. Nejhorší je poslední padesátimetrový strmý úsek těsně pod chatou. Celková délka cesty od nádraží je rovných 11 km. V poslední době však byly popsány a vyasfaltovány nové přístupové cesty od severu z Brlohu, Křemže a Krasetína, od jihu z Chvalšin a Červeného Dvoru a nejkratší od východu z Podlesí.


Připraveno ve spolupráci se serverem www.rozhlednovymrajem.cz.

Autor / zdroj: -red-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.