KAM NA VÝLET / Muzea a skanzeny

Museum Fotoateliér Seidel v Českém Krumlově.
Museum Fotoateliér Seidel
Museum Fotoateliér Seidel v Českém Krumlově. 
Autor / zdroj foto: Museum Fotoateliér Seidel

Museum Fotoateliér Seidel / Český Krumlov

V muzeu Fotoateliér Seidel poznáte jedinečný a více než „stoletý“ fotografický ateliér. Uvidíte film o životě a díle rodiny Seidelovy, vyzkoušíte si práci s klasickým fotoaparátem, zjistíte, že 3D technologii znali lidé už před 100 lety a poznáte práci v temné komoře.

Muzeum nabízí možnost vlastnoručně si vyrobit fotogram, sami si vyzkoušíte, jak se dříve vyvolávaly fotografie „mokrou cestou“, napíšete si pohled z Krumlova „postaru“ - tuší a redisperem nebo poskládáte mapu Šumavy před 100 lety a dnes. Na památku dostanete černobílé foto vaší skupiny v ateliéru před historickým pozadím.


Po velmi citlivé rekonstrukci, která si kladla za cíl především zachování autenticity objektu, došlo k instalaci stálé expozice a přerod v muzeum, věnované dílu i životům Josefa a Františka Seidlových. Provoz Musea Fotoateliér Seidel byl spuštěn 6. června 2008. Muzeum si klade za cíl představit dílo v kontextu doby, vysvětlit význam tohoto rozsáhlého díla s ohledem na svou geografickou monotématičnost a systematičnost v časovém rozpětí od 80. let 19. století až do poloviny století dvacátého, díky které byla vytvořena skutečná kronika tohoto tvrdě zkoušeného regionu, který byl po staletí společným domovem Čechů, Rakušanů a Němců.

Na pohnutém osudu rodiny Seidlovy je pak možné přiblížit život českých Němců ve složitém období první poloviny 20. století, v době uplatňování tzv. Benešových dekretů, i v dobách komunistického režimu. Rozsáhlé technické vybavení, které bylo důkladně restaurováno a je tak většinou opět funkční, pomáhá návštěvníkům pochopit procesy výroby klasické fotografie od dob c.K. monarchie až po konec druhé světové války. V rámci expozice je vysvětlen též proces kopírování denním světlem, který byl užíván v dobách, kdy ještě nebyl zaveden elektrický proud.


Nesmíme zapomenout na badatelskou činnost, která je pro museum stěžejní záležitostí. Ač již bylo nemálo odhaleno, mnohé zůstává zahaleno tajemstvím a každé další odhalení přináší další otázky. Museum se dále bude věnovat i sbírkové činnosti, ale též restaurování poškozených fotografických materiálů apod.

Museum Fotoateliér Seidel si též klade za cíl podílet se na prohlubování porozumění a smíření mezi národy Čechů, Rakušanů a Němců. I proto navazuje museum spolupráci s různými muzei, spolky a organizacemi z šumavského regionu po obou stranách hranice a plánuje společné akce a výstavy. A právě proto bylo v rámci musea otevřeno též Centrum česko-německo-rakouského porozumění.


Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu muzea.

Autor / zdroj: -red -

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.