KAM NA VÝLET / Muzea a skanzeny

Rodný dům Adalberta Stiftera se zaměřuje na spisovatelův osobní a tvůrčí vztah k rodné Horní Plané a milované Šumavě
 
Autor / zdroj foto: Regionální muzeum v Českém Krumlově

Rodný dům Adalberta Stiftera v Horní Plané / Horní Planá

Součástí Regionálního muzea je pobočka Památník – rodný domek Adalberta Stiftera v Horní Plané, který mapuje život a dílo tohoto ”básníka Šumavy”. Současná dvoujazyčná expozice Adalberta Stiftera rodný kraj vznikla v roce 2005 a obsahově je zaměřena především na Stifterův osobní a tvůrčí vztah k rodné Horní Plané a milované Šumavě. V památníku jsou rovněž každoročně pořádány krátkodobé sezonní výstavy i další kulturní a společenské akce.

První memoriální expozici zde připravili dr. Hugo Rokyta jako zástupce Státního ústavu památkové péče a ochrany přírody v Praze a tehdejší ředitel českokrumlovského muzea Jan Huleš. Památník Adalberta Stiftera byl slavnostně otevřen 23. října 1960 v den 155. výročí spisovatelova narození.

Současná dvoujazyčná expozice Adalberta Stiftera rodný kraj vznikla v roce 2005 a obsahově je zaměřena především na Stifterův osobní a tvůrčí vztah k rodné Horní Plané a milované Šumavě. Také v památníku jsou každoročně pořádány krátkodobé sezonní výstavy i další kulturní a společenské akce.

Památník Adalberta Stiftera je umístěn v rodném domě spisovatele. Objekt lze charakterizovat jako maloměstský přízemní (chalupu) s navazujícím hospodářským dvorem. Jeho existence je archivně doložena již na začátku 17. století.


Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu muzea.

Autor / zdroj: -red-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.